Her ayın en çok puan kazanan kişisine kitap ödülü. Kazanmak ister misiniz? Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayın
+2 oy
Vatandaşlık kategorisinde Profesör (2k puan)   sordu

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

2 Cevap

+1 oy
Profesör (1.4k puan)   cevapladı
A) Tam Ehliyetliler: Bunlar fiil ehliyetinin tüm şartlarına sahip olan kimselerdir. Tam ehliyetliler fiil ehliyetinin içeriğine giren bütün ehliyetlere (hukuki işlem, haksız fiillerden sorumlu olma ve dava ehliyeti) sahiptirler.


B) Tam Ehliyetsizler: Temyiz kudretinden yoksun olan kişilerdir. Fiil ehliyetleri hiç yoktur, çünkü bunların iradeleri hukuken yok sayılır. Tam ehliyetsizlerin hukuki işlem ehliyetleri yoktur.

C) Sınırlı Ehliyetliler: Kısıtlanmaları için yeterli sebep olmamakla birlikte, korunmaları bakımından fiil ehliyetlerinin sınırlanması gerekli görülen ergin bir kişiye aşağıdaki işlerde görüşü alınmak üzere bir kanuni müşavir (yasal danışman) atanır. Dava açma ve sulh olma, gayrimenkul alım-satımı ve bunlar üzerinde bir ayni hak kurma, kıymetli evrak alım-satımı ve rehnedilmesi, ana parayı alma, olağan yönetim sınırları dışında kalan yapı işleri, ödünç verme ve alma, bağışlama, kambiyo taahhüdü altına girme ve kefil olma. Yasal danışman kanuni temsilci olmadığı için bu işlemleri tek başına yapamaz.
Sınırlı ehliyetli kişi bu işlemleri kanuni müşavirinin iznini almadan yapamaz, yaparsa tek taraflı bağlamazlık söz konusu olur.


D) Sınırlı Ehliyetsizler: Mümeyyiz küçükler ve mümeyyiz kısıtlılardır. Bunlar kendilerini borç altına sokan işlemleri kendi başlarına yapamazlar. Bu işlemleri onlar adına kural olarak yasal temsilcileri (veli ve vasi) yapar. Sınırlı ehliyetsizler bu gibi işlemleri yasal temsilcilerinin rızaları ile yapabilirler. Rıza açık olarak verilebileceği gibi örtülü olarak da verilebilir. Rızanın verilmesi herhangi bir şekle tabi değildir. Önceden verilen rızaya izin, sonradan verilen rızaya ise icazet denir.
0 oy
Öğrenci (75 puan)   cevapladı
Tam ehliyetli Sınırlı ehliyetli Tam ehliyetsiz Sınırlı ehliyetsiz

Kategoriler

İlgili sorular

+3 oy
2 cevap
10 Ocak 2016 Coğrafya kategorisinde Seo Profesör (2k puan)   sordu
0 oy
1 cevap
6 Nisan 2016 Vatandaşlık kategorisinde Miray Bnlc Profesör (8.2k puan)   sordu
0 oy
1 cevap
30 Mart 2016 Vatandaşlık kategorisinde eminedasci Profesör (7.6k puan)   sordu
...